فور (آون)

فور (آون)

فور (آون) یا همان oven دستگاهی است جهت استریلیزیسیون و همچنین خشک کردن انواع ظرف های شیشه ای و ابزار آلات فلزی و استیل. بهتر است که به منظور خوشک کردن تجهیزات آزمایشگاهی 40 دقیقه در دمای 80 درجه یا یک ساعت در دمای 160 درجه قرار دهید. البته زمان های ذکر شده از شروع کار دستگاه نیست بلکه از هنگامی باید در نظر گرفته شود که دستگاه، به دمای مورد نظر رسیده باشد.

برای انتقال گرما در برخی از مدل های فور (آون) از فن یا پنکه استفاده می شود که باعث گردش یکنواخت و سیرکولاسیون حرارت می شود. معمولاً فور(آون) ها در دمای بین محیط تا 300 درجه کار می کنند. هنگام اتمام کار با فور (آون) باید توجه داشته باشید که دما تا 40 درجه کاهش بیابد، سپس درب آن را باز کنید. همچنین لازم است که جهت حصول اطمینان از سلامت دستگاه خود هر چند وقت یک بار دقت اندازه گیری دماسنج داخل فور (آون) را با یک ترمومتر رفرنس معتبر بسنجید.

همچنین لازم است که واشر درب فور (آون) و فیلامنت های حرارتی را نیز چک کنیم، زیرا طول عمر محدودی دارند و پس از مدتی از کیفیت آن ها کاسته می شود.

فور های موجود در فروشگاه اینترنتی مهرآزمالب در دسته بندی های زیر قابل ارائه هستند:

- فور آنالوگ تایمر دار (محفظه آلومینیوم و استیل) در حجم های 22، 35 و 55 لیتری.

- فور با ترمومتر دیجیتال (محفظه آلومینیوم و استیل) در حجم 55 لیتری.

- فور با ترمومتر دیجیتال و کنترلر PID (محفظه آلومینیوم و استیل) در حجم 55 لیتری.

- فور تمام دیجیتال هوشمند فن دار (محفظه استیل و آلومینیوم) در حجم های 22، 35، 55، 100، 140 و 200 لیتری.

کاربرد فور (آون):

این دستگاه علاوه بر خشک کردن که قبلاً توضیح داده شد، جهت استریل کردن ابزار استیل و فلزی همچون پنس و قیچی و همچنین ظروف شیشه ای، پیپت، پلیت و ...نیز به کار می رود. مدت زمان استریل کردن باید حدود 2 ساعت باشد و دمای مورد نیاز نیز بین 160 الی 180 درجه سانتیگراد است.

نکاتی در مورد نگهداری از فور (آون):

- سالانه دوبار توسط کارشناس بازبینی شود.

- هر ماه داخل دستگاه تمیز شود.

- هر چند وقت یک بار کنترل کیفیت انجام شود.

- قبل از هر بار استفاده، از آزمایش(کنترلی و اندیکاتور) فور استفاده کنید و تغییر رنگ از قرمز به آبی را مورد بررسی قرار دهید.

فرق بین فور (آون) و انکوباتور چیست؟

- انکوباتور جهت کشت و رشد دادن سلول و باکتری و نمونه های زنده به کار می رود. در حالی که فور (آون) همانطور که پیشتر نیز گفته شد جهت استریلیزاسیون و خشک کردن برخی از تجهیزات آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد.

- رنج دمایی در فور (آون) از هفتاد درجه شروع می شود و تا 250 (در برخی از دستگاه ها تا 300 درجه) بالا می رود اما در انکوباتور از 35 درجه تا 65 درجه و در نوع یخچالدار آن هم از 5 درجه زیر صفر شروع می شود و تا 65 درجه افزایش پیدا می کند.

- در انکوباتور دقت دمایی از اهمیت بالایی برخوردار است بطوریکه برخی از آن ها دقت 0.1 درجه دارند، در حالیکه در فور (آون) ممکن است تا تلرانس 5± نیز از آزمون های کالیبراسیون و استاندارد سربلند بیرون بیاید.

- فور (آون) حتماً باید تایمر داشته باشد بطوریکه حتی ساده ترین نوع آن هم تایمر دارد ئلی در انکوباتور این امر ضرورت ندارد.

- درب فور (آون) از جنس فلزی است ولی انکوباتور در دو نوع یکدرب و دو درب در بازار وجود دارد. وقتی که انکوباتور دو درب باشد یکی از درب ها شیشه ای است.

- به دلیل حداکثر دمای فور که خیلی از انکوباتور بالاتر است، لازم است که المنت های قوی تری در آن ها تعبیه شود که این امر ناگزیر به مصرف برق بالاتری منجر خواهد شد.